Co opłaca się zakupić: mieszkanie czy dom jednorodzinny?
Marzec 26, 2018
Dom

0

Mnóstwo ludzi staje przed skomplikowanym wyborem – którą nieruchomość wybrać – mieszkanie czy dom do kupienia lub wynajmu. Nie można ukrywać, iż obie możliwości posiadają zarówno mnóstwo pozytywnych cech, jak i sporo negatywów. Mieszkanie oraz dom to całkiem odmienne typy nieruchomości, wymagające zupełnie innych czynności, a o tym wiele osób zapomina. Ceny domów i mieszkań niekiedy bywają też podobne, jednakże zdecydowanie częściej jednorodzinne domy są znacznie bardziej drogie – co nie może szokować nikogo. Mieszkanie w bloku z kolei dla wielu osób jest opcją zwyczajnie niezbyt dużą. Na co należy zwrócić uwagę w trakcie wybieraniu mieszkania bądź domu? Komu bardziej przyda się dom, a komu mieszkanie? Czy bez względu na czas należy zakupić dom jednorodzinny na przyszłość?

Mieszkania są znacznie tańszym wyborem i wymagają mniejszych czynności. Utrzymanie mieszkania w czystości wlicza się do łatwych czynności niż bywa to w przypadku domów. Z drugiej strony standardowy metraż mieszkania w bloku jest mniejszy niż w przypadku domu. Mnóstwo ludzi nie lubi też zamieszkiwać w bloku bez dostępu do własnego tarasu bądź ogródka, a jedynie z balkonem. Nie możemy jednak ukryć, że dla osób mieszkających samotnie mieszkanie jest o wiele atrakcyjniejszą opcją nie tylko z powodów pieniężnych. Utrzymanie w pojedynkę jednorodzinnego domu jest niezwykle uciążliwe, jeżeli z kolei chodzi o mieszkanie, to sporo osób z pomyślnością żyje w swoich mieszkaniach w pojedynkę.

Gdy rozprawiamy o złych stronach mieszkania, powinniśmy także mieć na uwadze to, iż trafić można na dosyć trudnych sąsiadów. Każda osoba mieszkająca w bloku zdaje sobie sprawę z tego, z czym powiązany jest remont mieszkania u sąsiada – nie można ukryć, że w przypadku jednorodzinnego domu nie bywamy narażeni na występowanie niebezpieczeństw zaburzających nasz komfort.

Gdy żyjemy w domu wielorodzinnym, możemy sobie pozwolić na zdecydowanie więcej. Aranżowanie własnego ogródka lub tarasu jest w stanie dać sporo możliwości, a obecność w tak zaaranżowanej zewnętrznej przestrzeni jest w stanie dać nam duży poziom wygody. Dla znacznej części ludzi to zwłaszcza możliwość codziennego bycia ogródku jest znacznie wartościowsze niż mieszkanie w bloku. Niemniej jednak dla ludzi żyjących w bloku wielkie znaczenie posiada dobra lokalizacja, gdzie mamy po prostu blisko do różnego rodzaju rozrywek oraz usług, takich jak chociażby sklepy wielobranżowe, teatry i kina.

Nie możemy zatem ukrywać, iż zarówno mieszkania, jak i domy wielorodzinne posiadają określoną grupę odbiorców. Jedni przez cały czas będą chcieli żyć w mieszkaniach, pozostali z kolei w domach wielo- czy jednorodzinnych. Musimy mieć na uwadze to, że nie można stwierdzić jednoznacznie oznajmić, która opcja jest lepsza – zważywszy na preferencje indywidualne. Możliwość konsumowania posiłków w ogródku lub fascynowania się z okna centrum miasta może być dla jednych nieocenioną zaletą, inni z kolei nie będą zwracać na to uwagi. Trzeba też podkreślić, że dostępnych na rynku jest sporo mieszkań oraz domów, a dzięki temu każdy może dopasować swoje miejsce zamieszkania do osobistych upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *